Esminiai reikalavimai, įrengiant kiemo ar kitos teritorijos dangą, yra keli. Grindinio danga turi patikimai tarnauti, estetiškai atrodyti, derėti su statiniais ir būti saugi. Visas šias sąlygas atitinkantis, universalus statybinis gaminys yra trinkelės. Trinkelės – išties labai gera danga kiemui, aikštei, šaligatviui ar net gatvei išgrįsti. Lygus grindinio paviršius, įvairūs klojimo raštai, galimybė formuoti aiškiai atribotas kiemo, šaligatvio, aikštės formas leidžia kurti žavingas lauko erdves.
Pagal naudojamą medžiagą, grindinio trinkelės gali būti akmeninės, medinės, betoninės ir klinkerinės. Kuo ypatingos kiekviena iš šių rūšių?
Nors nieko nėra amžino, akmeninės trinkelės tarnauja labai ilgai, jos atlaiko milžiniškas apkrovas, todėl jomis drąsiai galima ir automobiliu važiuoti. Akmens natūralumas paperka kiekvieną. Bet pagaminti daugmaž vienodos formos granitines ar bazalto trinkeles sudėtinga, o tai reiškia – brangu. Išgrįsti plotą trinkelėmis, kurios, kad ir nedaug, tačiau skiriasi viena nuo kitos, reikia meistriškumo.
Medinės trinkelės atmosferos poveikiui, ko gero, pačios neatspariausios. Tačiau kai kuriose erdvėse, pavyzdžiui, poilsio - tokia „egzotiška“ medžiaga, kaip mediena, labai maloniai nuteikia. Vis dėlto, joms prižiūrėti reikia daug dėmesio. Palyginti su kitų rūšių trinkelėmis, medines greičiau naikina gamtos jėgos, tad šiuo atveju mediena – greičiau jau prabangos prekė. Kodėl? Nes prižiūrint, nuolat reikės naudoti impregnantus, šalinti samanas, pelėsį, grybus. Nors prieš klojant trinkeles reiks įrengti puikią drenažo sistemą, jos vis tiek greit praras pradinę spalvą, o palijus taps slidžios... Be to, medinės trinkelės anaiptol ne visur tinka – jos neatlaiko didelių apkrovų, tad automobiliu jomis važinėtis nepatartina. Taigi, mediena – tik pėstiesiems.
Dėl žemos kainos ir paprasto gamybos būdo, labai populiaros betoninės trinkelės. Jų pilna visur! Betono plastiškumas leidžia gaminti trinkeles įvairiausių formų, o nuobodus jo pilkumas kartais paįvairinamas, nudažant trinkeles viena ar kita spalva. Tačiau betonas neilgaamžis. Ir nors tai yra pati „demokratiškiausia“ medžiaga, dėl didžiulio paplitimo ji nėra nei išskirtinė, nei labai patraukli (išskyrus kainą, žinoma).
Dar viena populiari medžiaga grindinio trinkelėms gaminti – klinkeris. Klinkerinės trinkelės - ir ilgaamžės, ir labai atsparios, yra nuostabių šiltų neblunkančių spalvų. Be to, tai visiškai natūralus produktas, gaminamas aukštoje temperatūroje sukepinant molio bei kitų mineralinių medžiagų mišinį. Savo „akmeninį“ tvirtumą klinkeris įgauna molio ruošinį kaitinant apie 12000C karštumo krosnyje. Klinkerio spalvos yra skirtingų molio rūšių ir degimo laiko rezultatas.
Klinkerio gaminimo istorija yra pakankamai sena, kad kiekvienas mūsų galėtume įsitikinti, kokio ypatingo patvarumo gali būti klinkerinis grindinys. Klinkerio trinkelėmis grįsta Universiteto gatvė Vilniuje puikiai funkcionuoja visą šimtmetį! Begales tokių pavyzdžių rasime ir kitų Europos miestų senamiesčiuose.
Klinkeris gaminamas nuo seniausių laikų, ir ilgainiui rinkoje atsirado gana nemažas klinkerio trinkelių pasirinkimas. Kaip nuspręsti, kurio gamintojo produkto kokybe verta pasitikėti? Kokios klinkerinės trinkelės turi išties gerą vardą?
Patikimiausios trinkelės gaminamos, išlaikant pusiausvyrą tarp senųjų tradicijų ir inovatyvios bei standartizuotos gamybos. Tokios yra Vokietijos kompanijos „Feldhaus Klinker“ fabrikuose gaminamos klinkerinės trinkelės. Šios kompanijos trinkelės naudojamos ir namų kiemams, ir miestų aikštėms grįsti, ir senamiesčių gatvėms rekonstruoti, ir spalvingais sodų bei parkų takais papildomo žavesio lankytojams suteikti.
Geras „Feldhaus“ vardas skaičiuoja jau per 160 metų, ir šie gaminiai yra verti kiekvieno euro. Dar XIX amžiuje pradėję gaminti plytas savo reikmėms, šiuo metu klinkerio gaminius „Feldhaus Klinker“ eksportuoja į įvairiausias šalis. Vokiška „Feldhaus” gaminių kokybe pasitiki visas pasaulis. Ir tame nėra nieko stebėtino.
Vokietijoje pirmieji pagaminti klinkerio produktai buvo plytos namams ir trinkelės grindiniui. „Feldhaus Klinker“ nuolat investuoja į moderniausias technologijas, betarpiškai bendrauja su klientais, kad kurtų produktus, atliepiančius jų lūkesčių įvairovę. Įmonė rūpinasi gamtos išteklius tausojančius gamybos metodų įgyvendinimu. Gamyboje įdiegę ekstruzijos metodą, „Fledhaus Klinker“ ne tik padidino produktų pasiūlos įvairovę, bet ir pagamina beveik šešis kartus didesnį produkto kiekį iš to paties molio kiekio.
Pagrindinę žaliavų dalį išgaudami nuosavo molio telkiniuose, „Feldhaus Klinker“ siekia suderinti ir inovacijas ir ekologiją plačiąja prasme. „Feldhaus“ aktyviai prisideda prie gamtos ir išteklių apsaugos. Išnaudojus molio telkinį, kraštovaizdis atgaivinamas, užpildant susidariusias daubas. Taip sukuriami vandens biotopai, kuriuose gyvūnų ir augalų įvairovė didesnė, nei buvusiose žemės ūkio paskirties plotuose. „Feldhaus“ visapusiškai užtikrina, kad jų klientus pasiektų išties gamtai draugiški produktai. Toks atsakingas požiūris leidžia pasitikėti gamintoju, jo gaminamų klinkerinių trinkelių savybėmis ir pranašumais.
Klinkerio trinkelių pranašumai
Klinkerinės trinkelės yra ideali statybinė medžiaga visų tipų lauko erdvėms. Bet kuo gi ji tokia ypatinga?
Viena vertus, „Feldhaus“ klinkerio trinkelės yra 100% natūralus produktas. Gamybos eigoje išdegus paprastą skirtingų rūšių molį, išgaunamos įvairios natūralios spalvos. Nėra naudojamos jokios cheminės priemaišos, kurių kilmė nebūtų gamtinė. Todėl pasirinkę klinkerines trinkeles, galite būti visiškai tikri, jog nei į gruntą, nei į aplinką jos neišskirs jokių kenksmingų medžiagų. Tai yra idealus sprendimas tiems, kam rūpi ekologija, o kartu ir jų pačių bei šeimos sveikata.
Bet tai dar toli gražu ne viskas. Svarbiausias dalykas, nutinkantis degimo proceso metu yra tai, kad 12000C temperatūroje molis virsta itin kietu ir aplinkos poveikiui atspariu „akmeniu“. Saulės šviesa, šiluma, šaltis, net cheminės medžiagos, tokios kaip rūgštys ar šarmai, negali pakenkti tvirtoms „Feldhaus“ klinkerio trinkelėms. Ilgaamžiškumas yra nepaneigiama šių trinkelių savybė. Tokia teritorijos danga yra vienkartinė investicija ilgainiui taupanti finansines lėšas bei laiką.
Kiemas - tai vieta, kur praleidžiame daug laiko, todėl norime nepriekaištingos jo išvaizdos. Laboratoriniais tyrimais įrodyta, jog klinkerio trinkelės yra keturis kartus tvirtesnės už betonines. Priešingai nei, pavyzdžiui, betoninės trinkelės, kurios išblunka po kelerių metų, „Feldhaus“ trinkelės išlaiko tokią pačią spalvą kaip ir pirmąją dieną, kai buvo pagamintos, t.y., išlieka be galo gražios.
Klinkerio trinkelių spalvų pasirinkimas išties gausus. Spalvos natūralios ir ramiai elegantiškos. Trinkelės gaminamos vienspalvės ar pereinančių atspalvių, lygesniu ar šiurkštesniu paviršiumi, yra itin dekoratyvios ir estetiškos. Švelniai kreminės, gelsvos, ryškiai oranžinės, rudos, raudonos ar juodos, klinkerio trinkelės ilgus metus džiugins autentiška išvaizda. „Feldhaus Klinker“ gamyklos technologai ir dizaineriai nuolat dirba, kad klinkerinių trinkelių spalvos būtų kuo natūralesnės ir net išrankiausi klientai rastų sau tinkantį variantą.
Trinkelės gaminamos šiurkščiu paviršiumi, todėl nėra slidžios, net esant drėgnam orui. Būdamos neapsakomai tvirtos, jos išlaiko nepakitusį savo paviršių, nenusidėvi, atlaiko dideles apkrovas ir yra atsparios gniuždymui. Todėl mūsų klinkerinės plytelės yra tinkamos ir pėsčiųjų, ir transporto judėjimo zonoms.
Tuo pačiu metu, klinkerio trinkelės yra ekologiškos ir efektyvios statybinės medžiagos. Degimo metu molio struktūra kinta, tačiau besiformuojančios mikroporos sudaro tam tikrą kapiliarų sistemą. Dėl šios vandeniui laidžios kapiliarų sistemos, trinkelės kontroliuojamai pašalina drėgmę ir veikia kaip efektyvus grindinio paviršiaus drėgmės balanso reguliatorius.
Be to, klinkerio trinkelės yra ypač lengvai prižiūrimos. Iš esmės, kone visą priežiūros darbą atlieka pati gamta – lietus, saulė ir vėjas pasirūpina trinkelių švara. Žinoma, nukritusius lapus rudenį ar sniegą žiemos metu teks patiems nugrėbti, nušluoti, nukasti. Bet tik tiek. Maža to, tinkamai parinktas tarpų tarp trinkelių užpildas padeda išvengti žolės augimo juose. Pavėsingose ir drėgnose vietose, klinkerio trinkelės gali apsamanoti. Tačiau valyti jas reikėtų tik tuo atveju, jei toks plytelių vaizdas prieštarauja jūsų skoniui. Mat samanos jokios įtakos trinkelių tvirtumui ar gyvavimo trukmei nedaro, ir gali tapti netgi žavingu senumo įspūdį sukuriančiu akcentu.
Šimtu procentų natūralios, išlaikančios nepriekaištingą spalvą, atsparios išorės poveikiui, lengvai prižiūrimos ir valomos. Šie ir kiti klinkerio trinkelių pranašumai sąlygoti idealių produkto fizinių savybių. Viena jų – labai mažas vandens absorbavimas. Klinkerio vandens įgeriamumo rodiklis yra ne didesnis, nei šeši procentai. Dėl trinkelėse degimo metu susidarančios kapiliarų sistemos, į vidų patekęs vanduo šaldamas nors ir plečiasi, tačiau turėdamas vietos plėtimuisi trinkelės nesuardo. Todėl gaminio atsparumo šalčiui klasė yra labai aukšta (F2). Bandymų metu nustatyta, kad trinkelės atlaiko net 100 šalčio ciklų. Vadinasi, šimtą kartų temperatūra nuo itin žemos turėtų staiga pakilti iki gana aukštos, kad pakistų klinkerinės trinkelės savybės. Tokių kardinalių ir staigių temperatūros pokyčių mūsų klimato sąlygomis net nėra buvę.
Turbūt nereikėtų stebėtis, kad klinkerio trinkelių atsparumo ugniai savybės yra tiesiog idealios. Gaminamos be cheminių priemaišų iš natūralių nedegių medžiagų, jos nekelia jokio pavojaus net ir netoliese įsiplieskus gaisrui. Klinkerio plytelių atsparumo ugniai klasė yra A1. Tai reiškia, kad gaminys yra nedegus.
Ypatingos „Feldhaus“ klinkerio trinkelių savybės ir pranašumai neturėtų kelti nė menkiausių abejonių. „PAGAMINTA VOKIETIJOJE“ – tai išskirtinumas, kuris ypač vertinamas visame pasaulyje ir reiškia precizišką kokybę. „Feldhaus Klinker“ gaminių kokybė pasiekta ilgametės patirties dėka. Tai patvirtinta ir atitiktimi tarptautiniams standartams. Klinkerio trinkelės gaminamos pagal DIN EN 134 (Keraminiai grindinio blokai. Reikalavimai ir bandymo metodai) ir DIN 18503 standarto reikalavimus. Trinkeles visuose gamybos etapuose tikrina „Feldhaus Klinker“ laboratorijos darbuotojai, išorės auditus vykdo kokybės asociacija „Güteschutz Ziegel e.V.“. Visi „Feldhaus“ klinkerio gaminiai pasiekia vartotoją kartu su gaminio fizines ir kokybės savybes patvirtinančia deklaracija.
Klinkerinių trinkelių paskirtis
Įrenginėjant privataus kiemo ar viešųjų teritorijų grindinį, statybinės medžiagos turi atitikti ne vieną reikalavimą. Jos turi būti patvarios, ilgaamžės, patrauklios vizualiai, ekologiškai efektyvios ir techniškai tobulos. „Feldhaus“ savo didžiausiu uždaviniu laiko tokio produkto kūrimą, kuris atitiktų kuo platesnės klientų auditorijos poreikius. Klinkerio trinkelės savo universalumu pralenkia bet kokią kitą dangą. Atsparumas ir ilgaamžiškumas leidžia jas naudoti įvairiausių teritorijų grindimui.
Kurio tipo grindiniui klinkerinės trinkelės yra tinkamiausios, lemia ne tik estetinė išvaizda, bet ir jų matmenys. Klinkerio trinkelės gaminamos keleto formatų (KF, KDF, KRF, DF, RF). Raidinis ženklinimas reiškia galimas variacijas: trijų storių (45 mm, 52 mm, 62 mm) ir dviejų pločių bei ilgių (200 mm x 100 mm, 240 mm x 118 mm). Ypatingai moderniai ir dailiai atrodančios yra R52 X 1OF formato, tai yra 220 mm x 52 mm x 71 mm dydžio trinkelės. Ir jei trinkelių išvaizdos pasirinkimas atrodytų skonio dalykas, vis tik į tam tikrą technologinį aspektą reikėtų atsižvelgti. Transporto judėjimui skirtus plotus rekomenduoja gristi ne mažesnio nei 60 mm pločio trinkelėmis. O pėsčiųjų zonoms ar dviračių takams tinkamos ir 45 mm ar 52 mm storio klinekrinės trinkelės.
Dėl aukštos kokybės ir atsparumo slėgiui, klinkerinės trinkelės yra ypač tinkamos labai intensyvaus judėjimo zonoms. Jos nepamainomos tokiose vietose, kaip automobilių stovėjimo aikštelės ir pėsčiųjų takų grindinys. Klinkerio trinkelės puikiai tinka ir gatvės važiuojamosios dalies išklojimui. Čia jos išties įrodo savo ypatingą tvirtumą. Naudojant „FELDHAUS“ klinkerio trinkeles, viešąsias aikštes galima paversti patraukliomis ir kerinčiomis vietomis. Be to, naudojant įvairias spalvas ir klojimo raštus, trinkelėmis iškloti takai gali atlikti ir srautų nukreipimo funkciją, išradingai išryškinti dviračių takus bei šaligatvius.
Privataus namo teritorijoje klinkerinės plytelės ne tik atlieka kietos dangos funkciją. Jos magiškai puošia ir padeda kurti individualų stilių. Aplink namą išklotos klinkerio trinkelės suteikia ypatingo jaukumo kiemui. Klinkerio trinkelėmis labai dažnai grindžiamas įvažiavimas ir pagrindinė kiemo zona tarp namo ir garažo. Parinkus klojimo raštą ir trinkelių spalvas, šios zonos gali tapti akį traukiančiu eksterjero akcentu. Jei teritorija itin didelė, ji gali atrodyti lyg plynas laukas, bet skirtingų spalvų trinkelės ar klojimo raštai padeda ją suskirstyti į atskiras erdves. Takelis aplink namą, išklotas trinkelėmis - tai ne tik patogus būdas apeiti statinį, nebrendant per drėgną dirvą ar žolę. Suderinus trinkelių takelio spalvas su namo apdaila, jis gali tapti dailiu rėmeliu, išryškinančiu namo fasadą. Kad būtų užtikrintas patogumas ir funkcionalumas, tokį takelį reikėtų kloti kiek tolėliau nuo pastato. Jo plotis turėtų būti parenkamas, atsižvelgiant į stogo kraigo plotį. Tačiau takelio nerekomenduojama daryti siauresnio nei 60 cm.
Klinkerio trinkelės puikiai tinka iškloti įvairios paskirties aikštelėms sklypo teritorijoje. Ar tai būtų aikštelė kepsninei, esanti priešais pirtį, ar aikštelė prieš ūkinės paskirties pastatus. Švelnių spalvų klinkerio trinkelių grindinys suteikia papildomo jaukumo poilsio aikštelei ramioje atokioje sodo vietoje. Arba nedidelė, kiek ryškesnė poilsio zona lauko baldams pastatyti, “įrėminta” šviesesnių trinkelių juosta gali tapti puikiu galinio kiemo akcentu. Klinkerio trinkelėmis galima nesunkiai bei išradingai atskirti ir išryškinti dekoratyvius sklypo elementus – veją, gėlynus, alpinariumą, pavėsinę.
Klinkerinių trinkelių danga - puikus pasirinkimas sodo dekorui. Minimalizmo mėgėjams tai gali būti itin natūralių, gamtinėje aplinkoje derančių, spalvų takeliai. Parinkus keletos spalvų ar atspalvių trinkeles ir jas išklojus skirtingais raštais, galite išgauti nuostabaus margo kilimo efektą. Jei formuojant visą sklypo vaizdą pasirenkamas griežtas stilius, tuomet ir takeliai ar aikštelės labiausiai derės aiškios geometrinės formos. Jei vyrauja laisvas stilius, puikiai atrodys vingiuoti takeliai. Pagrindinių takelių optimalus plotis - 90 cm. Šalutinius ar dekoratyvinius takelius galima įrengti ir siauresnius.
Itin jaukiai atrodo gėlių ar kitų augalų salelės, apjuostos trinkelių eilėmis. Taip augalai ir atribojami, apsaugomi, o tuo pačiu paryškinama jų spalva. Nedidelės mozaikinės trinkelės gali būti naudojamos ne tik grindiniui. Iš jų sukurtos geometrinės figūros tampa atskiru puošybos elementu. Šilti, natūralūs, tarpusavyje derantys klinkerio trinkelių atspalviai sukuria grožio ir harmonijos oazę kiekviename kieme ar sode. „Feldhaus“ klinkerio trinkelių pasirinkimas toks gausus, kad lengva įgyvendinti drąsiausias vizijas. O šių trinkelių tvirtumas ir atsparumas užtikrina, jog vieną kartą skyrę laiko sutvarkyti teritoriją, galėsite mėgautis darbo rezultatais ilgus dešimtmečius.
Klinkerio trinkelių kaina
Klinkerio trinkelių tikrai negalėtume priskirti pačių pigiausių statybinių medžiagų grupei. Tačiau, klinkerio trinkelių kaina atrodo visai nedidelė, įvertinus galybę jų teikiamų privalumų. Trinkelių danga neabejotinai atsiperka dėl ilgaamžiškumo. Pagal taisykles išklota klinkerinių trinkelių danga įrengiama kartą ir visiems laikams. Nereikia baimintis, kad trinkelės suskils ar nusidėvės. Tai nenuginčijamai pats tvirčiausias produktas. Klinkerio trinkelės ilgaamžės ne tik dėl atsparumo gniuždymui ar kitokiam mechaniniam poveikiui. Gamybos proceso metu natūraliai išgaunama jų spalva neblunka nei veikiama saulės, lietaus ar šalčio. Negana to, gamta pati pasirūpina klinkerinių trinkelių priežiūra. Klinkerio trinkelių dangos neprireiks kaip nors renovuoti, atnaujinti ar keisti. Todėl galiausiai, pasirinkus klinkerinių trinkelių dangą namo kiemui, taupote laiką, energiją ir finansus.
Atskiros klinkerio trinkelės kaina gali svyruoti tam tikrame diapazone, priklausomai nuo jos spalvos, matmenų, įsigyjamo kiekio. Bet suprantant, kad yra investuojama į tolimą ateitį, labiau vertėtų paisyti norimo išgauti rezultato. Juk harmoningas dizainas ir estetiška aplinka jus džiugins metų metus. Ar kiekviena klinkerio trinkelė yra verta savo kainos? Žinoma taip, jei išpildo dvi sąlygas. Kai esame tikri, jog trinkelė būtent iš klinkerio ir pagaminta kokybiškai. Vienintelis užtikrintas būdas pasirinkti tinkamai - tai įsigyti klinkerio trinkeles iš patikimo gamintojo.
„Grožis, patvarumas, gera kaina“ – šiuolaikiniai reklaminiai burtažodžiai, lydintys kone kiekvieną produktą. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad bet kuris produktas iš esmės atitinka analogišką gaminį, skiriasi gal tik menki niuansai. Dažnas pardavėjas netgi sustiprina tokį įspūdį „neatremiama“ formuluote, kad pigesnis produktas esą yra lygiai toks pat, kaip brangus, o mokėdamas brangiau, klientas esą sumoka tik „už vardą“. Bet ar geras vardas nėra tas tikrasis įrodymas, kad gamintojas turi ypatingos patirties, išmano amato paslaptis bei gamybos niuansus, ir dėl to, būtent tokia produkcija yra geidžiama dešimtmečius ar net šimtmečius? Ir jei taip, ar nevertėtų pirmiausia pasidairyti būtent gerą vardą turinčių gaminių? Tokių, kurie ne tik atitinka tarptautinių standartų reikalavimus, bet ir patys yra standartas.
Beje, kad įsitikintumėte, jog produktai tikrai pasižymi visomis reikiamomis savybėmis, pravartu pasitikrinti ar gaminys turi gaminio deklaraciją.
Grįžtant prie kalbos apie kainas, žinoma, „Feldhaus Klinker “ stengiasi konkuruoti ne tik neabejotina savo gaminių kokybe ir patrauklia išvaizda. Šiuolaikinė Europos šalių rinka yra atvira produktams iš kone viso pasaulio, tad tenka konkuruoti ir su panašiais trečiųjų šalių gaminiais, kurie gaminami pasitelkus pigesnę darbo jėgą. Neretas ne Europos Sąjungos gamintojas nesilaiko tokių griežtų gamtosauginių reikalavimų, kuriuos taiko europiečiai. Dėl to jų gaminių kainos gali būti ženkliai mažesnės. Tačiau žinios, kurias įmonė įgijo per dešimtmečius ir šimtmečius kurdama savo produktus yra tai, ko naujieji, net ir ambicingi sąžiningi gamintojai dažniausiai neturi ir negali turėti.
Klientas moka, žinoma, ne už šimtametes firmų paslaptis, o už galutinę prekę. Norėdamos išsilaikyti net ir seniausios įmonės turi prie to prisitaikyti, tad taiko savo gaminiams ir nuolaidas ir pardavimo akcijas ir kitaip vilioja klientus. Ne išimtis ir „Feldhaus Klinker“ – tereikia pasidomėti.
Klinkerinių trinkelių klojimas
Kiemo ar kitos teritorijos danga turi būti lygi ir patogi žmogui vaikščioti ar važiuoti automobiliu. Tačiau ji ir puošia, suteikia jaukumo, kuria harmoningą aplinką drauge su kitais teritorijos elementais. Todėl klinkerio trinkelių klojimas - tai darbas, apjungiantis technologiją ir kūrybiškumą. Rimto technologijos išmanymo reikalaujanti užduotis – parengti tvirtą ir lygų pagrindą trinkelėms, kad taip kruopščiai apgalvotas kiemo estetinis vaizdas nenueitų niekais. Tai yra, kad trinkelės neišsikilnotų ar nesusiformuotų įdubos.
Pirmiausia, itin svarbu įvertinti sklypo gruntą. Nuo grunto tipo priklauso, kiek jo reikia atkasti. Jei gruntas molingas, labai svarbu nukasti pagrindus su nuolydžiais. Kasti reikia tolygiai, nepaliekant duobučių. Kitaip, vanduo per visus posluoksnius pasiekęs molingą gruntą kaupsis duobėse. Žiemą toks vanduo kristalizuosis ir ims kilnoti pagrindus, trinkelės išsikraipys. Tinkamai nukasus gruntą yra pilamas pirmasis sluoksnis. Įprastai pilamas smėlis. Šis sluoksnis būna ne plonesnis nei 25 cm. Antrajam sluoksniui naudojama skalda, kuri sudarys tvirtą pagrindą. Šio sluoksnio storis priklauso nuo teritorijos dalies paskirties. Jei toje vietoje trinkelių danga skirta tik vaikščioti, tuomet užtenka 5 - 8 cm skaldos sluoksnio. Važiuojamajai daliai prireiks apie 20 cm. O jei automobiliai važiuos tik retkarčiais ir bus statomi, užtenka ir 15 cm skaldos sluoksnio. Trečias pilamas 3-5 cm atsijų sluoksnis. Tiek pirmąjį tiek antrąjį sluoksnį būtina sutankinti vibroplokštėmis.
Trinkelėmis iškloto ploto kraštai standartiškai užbaigiami betonuojant vejos bortelius. Juos galima pakeisti plastikiniais borteliais. Taip pat, galima užbetonuoti. Betonuotas kraštas formuojamas siauras, su nuolydžiu. Betonuotą kraštą pravartu impregnuoti ar nudažyti aliejiniais dažais, kad neįgėrinėtų drėgmės ir dėl to jo kraštuose negeltonuotų žolė. Klinkerinės trinkelės išdėliojamos paliekant 3 mm tarpus tarp jų. Užšluojama smulkiomis granito atsijomis, skirtomis tarpams užpildyti. Nušlavus atsijas trinkelės suvibruojamos naudojant kaučiukinį vibro padą ir vėl užšluojamos atsijos.
Trinkelių tarpų užpildymui galima rinktis įvairių užpildų. Tai gali būti granito atsijos, akmenų dulkės, kvarcinis smėlis. Kvarcinis smėlis gali būti dažytas įvairiomis spalvomis, juodas, raudonas. Yra ir specialių užpildų, kuriais užpildžius ir užliejus vandeniu užpildai sukietėja. Jie turi savybę atsiradus mikroįtrūkimams ir gavus vandens užsitraukti. Nebelieka terpės augti žolėms.
Trinkelių klojimas privačių namų kiemuose ir pramoninėse erdvėse šiek tiek skiriasi. Pramoniniuose objektuose sluoksnių storiai yra didesni. Klojant, naudojama geotekstilė ir geotinklai.
Nuo to, kaip tiksliai atliekame paruošiamuosius darbus, priklausys ar teritorijos danga bus patogi ir funkcionali. O štai kokiu būdu suklosime trinkeles, lems estetinį vaizdą.
Klojimo raštų įvairovė stulbinanti. Dėl skirtingo trinkelių sukibimo, vienos labiau tinka pėsčiųjų zonoms, kitos – automobilių stovėjimo vietoms ar įvažiavimams. Vieni raštai klasikiniai, tolygūs, kiti intensyvūs ir gyvybingi. Kombinuojant tarpusavyje skirtingus klojimo raštus ir trinkelių spalvas galima sukurti tikrą meno kūrinį. Patys populiariausi ir dažniausiai pasitaikantys raštai yra eglutė, pynimo imitacija, neštuvų sukibimas ir gėlytė.
Neštuvų sukibimas (Half bond)
Šiuo būdu trinkelės klojamos tarsi imituojant plytų sieną. Lyginės trinkelių eilės klojamos nuo nelyginės eilės pirmosios plytelės vidurio. Raštas patrauklus tuo, kad galima tiksliai apskaičiuoti kiek reikės trinkelių konkrečiam plotui uždengti. Trinkelės pjaustomos tik kraštams kas antroje eilėje užbaigti. Darbai vyksta greičiau. Tai itin populiarus klojimo būdas gyvenamų namų kiemuose.
Eglutė (Herringbone bond)
Toks trinkelių klojimo būdas, kai trinkelės eilėje dedamos statmenai viena kitai. Plytelių eilės tarsi persipina ir suformuoja savotišką eglutę primenantį raštą. Taip sudėtos trinkelės leidžia svoriui tolygiai pasiskirstyti ir atlaiko dideles apkrovas. Todėl raštas tinkamas teritorijos dalims, kuriose judės ar bus statomi automobiliai. Eglutės raštas gali būti išdėliotas įvairiomis kryptimis ir pasvyrimo kampais.
Pynimo imitacija (Block bond)
Trinkelės eilėje klojamos poromis statmenomis vena kitai. Tai senas tradicinis būdas.
Gėlytė (Middle stone bond)
Esminis šio klojimo būdo principas panašus į neštuvų sukibimo būdo. Tik čia trinkelės išdėliojamos savotišku ratu aplink suformuotą „viduriuką“ iš pusės trinkelės. Toks klojimo būdas įgalina fantaziją. Kokio dydžio ar spalvų bus „gėlytės“, priklauso tik nuo šeimininkų norų.
Klinkerio trinkelių klojimo būdai tikrai neapsiriboja populiariaisiais raštais. Keičiant klojimo kryptį, derinant tarpusavyje skirtingas plytelių spalvas ar atspalvius galima įgyvendinti pačius įvairiausius sumanymus. O kokias neišsemiamas galimybes atveria klinkerinių trinkelių mozaikos!